FAQ – často kladené dotazy

Jak se na hydrocolon nejlépe připravit?

24 hodin před hydrocolon terapií je vhodné dodržet následující pravidla:

  • Vypít alespoň 2 litry neperlivé vody,
  • Nejíst těžká jídla a potraviny způsobující nadýmání (čerstvé pečivo, luštěniny, omezit syrovou zeleninu),
  • Nejíst červenou řepu a jiné výrazně barvivé potraviny, které následně obarvují stolici,
  • Hodinu před procedurou nejíst a pít pouze omezené množství vody.

Co jíst před hydrocolon terapií?

Základem je pít alespoň 2,5 l tekutin během 24 hodin před terapií. (neperlivá voda, jakékoli čaje, nejlépe mátový nebo meduňkový, teplá voda). Přírodní juice z odšťavňovače.

Velmi rozkousávejte každé sousto na jemnou kašičku (20-30x).

Jezte lehčí spíše kašovitou stravu. Ohledně chleba/pečiva (žitnopšeničné) se vyhněte čerstvému, případně si je dejte na chvilku do topinkovače, případně knaeckebroty.
Vyhněte se barevným šťávám a zelenině, například červená řepa nám znesnadňuje diagnostiku.
Vyhněte se individuálně a i všeobecně nadýmavým jídlům.

Je po hydrocolonu nutné užívat probiotika?

Ano. V průběhu výplachu jsou ze střeva odstraněny i takzvané „přátelské bakterie“, které jsou potřebné pro udržení zdravé a přirozené střevní mikroflóry, a proto je nutné je po proceduře doplnit.

Další vlastností probiotik je schopnost tvořit látky, které působí proti tzv. „nepřátelským bakteriím“ (vytvářejí mastné kyseliny, které napomáhají optimálnímu pH střevního obsahu). Pokud je pH (střevní chemismus) změněné, mění se i vstřebávání jednotlivých látek z potravy. Tělo si tuto změnu přečte jako cizorodou látku a může začít v těle tvořit protilátky. To může následně přispět ke vzniku alergie nebo jiných imunologicky podmíněných nemocí.

Normální mikroflóra ve střevě je dále důležitá pro tvorbu některých vitaminů a předpokládá se, že má vliv i na prevenci vzniku nádorů tlustého střeva a konečníku. V některých případech je nutné na určitou dobu užívat ještě další potravinové doplňky, jako například  Aloe nebo Colostrum a jiné.

Jak dlouho budu muset probiotika užívat?

Délka užívání je individuální, obvykle déle než 1 měsíc.

Kolik výplachů je potřeba?

Počet výplachů je individuální a závisí na konkrétních potížích. Určitá část tlustého střeva se vztahuje k různým zdravotním potížím.

Tlusté střevo dle Normana Walkmana

U zdravého člověka, který přichází na hydrocolon s cílem pročištění organismu nebo pro podporu určitého stravovacího režimu nebo diety, obvykle stačí 2 –  5 výplachů.

Hydrocolon však ozdravně působí i v případech, kdy se jedná o závažnější zdravotní problémy jako např. zácpa, průjmy, reflux, žaludeční a střevní potíže, záněty v oblasti malé pánve, neplodnost, akné, ekzém, lupénka, astma, bolest bederní páteře, nebo obecně chronický zánět v těle.  V takovém případě je třeba 10 a více výplachů.

Může během hydrocolon terapie dojít ke zhoršení zdravotních potíží?

Ano, a to zejména v případech, kdy nejsou užívána probiotika nebo nejsou dodržována jiná doporučení lékaře. Nedodržení instrukcí od lékaře může být i příčinou předčasného ukončení celé terapie.

Dále v případě kožních problémů (lupénka, ekzémy a akné) je možné zhoršení na 2 – 4 týdny. Poté však obvykle přichází výrazné zlepšení. V takových případech kombinujeme léčbu s nutričním programem metabolit balance, homeopatií, eventuelně dalšími metodami.

Mohu při hydrocolon terapii zhubnout?

Ano, hmotnost lze snížit až o 2 – 3 kg během celé série. Podle našich zkušeností se ale nejedná o zásadní změnu metabolismu tuků, cukrů a bílkovin, ale o odstranění nalepeného tuhého obsahu střeva, který tělo samovolně velmi obtížně vyloučí nebo vůbec není schopné samo vyloučit.  Hydrocolon terapie ovlivňuje některé otoky prostřednictvím normalizace vodního a minerálového metabolismu a následně působí i na lepší drenáž krevního a lymfatického (mízního) oběhu těla včetně podkoží.

Provádí se masáž během procedury?

Většinou ano, jde o jemnou masáž břicha terapeutem nebo klientem samotným. Masáž G bodu a prostaty neprovádíme.

Mohou se hydrocoloterapií odstranit paraziti?

Ano, není to však častý jev. Zejména u majitelů domácích mazlíčků jsou někdy odplaveny škrkavky dětské. Ostatní paraziti se vyskytují výjimečně a závisí na individuálních předpokladech (cesty do zahraničí a jiné.).

Na obrázku lze vidět 2 – 3 neživé škrkavky u jednoho z našich pacientů.

Škrkavky v přístroji Colon hydro

Další parazit, objevený u naší pacientky:

Parazit - hydrocolon

Parazit – hydrocolon

Jak často se vyskytují plísně ve střevě?

Plíseň se doposud objevila u každého našeho klienta. Rozdíl je pouze v přítomném množství. Plíseň vypadá podobně jako sněhová vločka nebo část mořské houby a lze ji snadno zpozorovat v průhledném okénku přístroje v průběhu výplachu.

Výskyt plísně často přispívá k plynatosti, refluxu s bolestmi v zádech a v břiše. Vznik kvasinek (Candida) a plísní je mimo jiné způsoben nedostatečným rozkousáním jídla, konzumací kečupu (obsahuje ocet a hodně cukru), užíváním glutaminu jako „zázračné aminokyseliny“ pro kulturisty, antikoncepcí s podílem syntetického progesteronu, nadměrným užíváním širokospektrých antibiotik (anti-bios oproti pro-bios), léčbou prednisonem a dokonce i přírodní fruktózou z čerstvého ovoce. Přítomnost kvasinek nás mimo jiné nutí i k touze na sladkosti a škrobovité potraviny.

Na obrázku lze vidět plíseň v přístroji u jednoho z našich pacientů.

Plíseň v přístroji Colon hydro

Mám suchost nebo prasklinky kolem konečníku, mám se nějak připravit na proceduru?

Ano, doporučujeme 1 týden před procedurou potírat 2x denně konečník neparfémovanou vazelínou nebo gelem z dubové kůry (případně sedací koupel ve vlažné vodě).

Byl jsem na operaci hemoroidů, mohu jít na hydrocolon terapii?

Ve většině případů ano, ale pouze pokud nekrvácíte z konečníku a pokud jste po zákroku déle než 6 měsíců. V každém případě bude vhodné přinést na naší konzultaci všechny příslušné lékařské nálezy. Někdy je nutné doporučit ještě kolonoskopii.

Pomůže mi procedura od bolestí bederní páteře?

Ano, v mnoha případech má hydrocolon terapie pozitivní vliv na odlehčení bolesti v bederní oblasti. Hydrocolon terapie však bolest v bedrech přímo neléčí a doporučujeme ji pouze jako doplněk k fyzioterapii nebo jiným léčebným metodám. Odstraněním nalepeného obsahu střeva se odlehčí tlustému střevu a změní se pozitivně dynamika nejenom bederní páteře, ale též krční páteře.

Chtěl bych si hydrocolon terapii jenom vyzkoušet, mohu přijít pouze na jeden výplach?

Ano, i každý jednotlivý výplach tlustého střeva má význam. Je obvyklé, že již po prvním výplachu se dostavují výsledky. Pro dlouhodobý efekt je však obvykle nutné podstoupit více výplachů.

Jak často se procedura musí opakovat?

Záleží na konkrétní situaci a cíli terapie. Obvyklé jsou na začátku 2-3 výplachy v jednom týdnu a poté dle nutnosti a domluvy s lékařkou.

Občas je vhodné mít několik výplachů za sebou každý den a poté zopakovat jeden výplach po určitém časovém odstupu (například po 3 až 12 měsících).

Jak hluboko do tlustého střeva se musí přístroj Colon hydro zavést?

Žádný přístroj do tlustého střeva není zaváděn.  Přístroj je umístěn vedle lehátka a do konečníku je zavedena pouze trubička (část spekule) o šířce cca 2 – 3 cm a hloubce maximálně 6 cm (obvykle 3 – 4 cm). Aplikace není bolestivá, ale atypická. Hydrocolon terapie není nijak příbuzná ani podobná kolonoskopii, při které je nutné zavést přístroj do celého tlustého střeva.

Mohu nahradit hydrocolon terapii opakovanými klystýry?

Částečně ano, klystýrem (enema, nálev) se obvykle dostanete jenom do vzdálenosti kolem 40 cm od konečníku. Uvolnění tuhých nalepených obsahů na stěně je tedy jenom v dolní části trávicího ústrojí. Při hydrocolon terapii střídáme dvě fáze, promývání a naplňování tlustého střeva v celé jeho délce. Navíc při fázi naplňování dochází při relaxaci stěny střeva k dokonalému uvolňování nalepeného obsahu tuhých hmot, ke kterému při klystýru dochází pouze částečně.

Je hydrocolon terapie bolestivá procedura?

Na začátku procedury výjimečně ano, ale spíše se jedná o překonání prvního nepříjemného pocitu u klienta, který má problém se uvolnit. Klienta učíme správně dýchat. Téměř vždy po krátké chvíli napětí pomine. Z tohoto důvodu se snažíme vytvořit příjemné relaxační prostředí.

Kdy je vhodné začít s detoxikací?

V podstatě kdykoli, kdy jsme na to fyzicky a psychicky připraveni nebo po nějaké mimořádné společenské události, kde se člověk nechá zlákat k přejedení nebo nevhodné kombinaci jídel.  Vždy když cítíme, že chceme v životě něco podstatného změnit. Dále také pokud některé jemné metody alternativní medicíny (jako například homeopatie, akupunktura, byliny, čistící potravinové doplňky) nefungují tak, jak bychom si přáli.

Metoda hydrocolon „zapne“ ve vašem těle spínač pro opětovné nastartování dlouhodobých přirozených očišťovacích procesů „těla a duše“. K  detoxikaci však dále patří zlepšení stravovacích návyků, psychoterapie, relaxace a odpočinek, efektivní práce se stresem, správný time management, snížení hmotnosti, zlepšení fyzické aktivity přirozeným pohybem atp.

Nejvhodnější dobou na očistu je podle orientální medicíny jaro. Na konci zimy máme v sobě nashromážděné toxické látky, které se projevují například únavou, bolestmi pohybového aparátu, poklesem nálady. Podle akupunktury jsou játra na jaře na vrcholu aktivity a přístupnější k intenzivní regeneraci. Doporučují se především dostatečný pitný režim, herbální kúry s kopřivou, pampeliškou, přesličkou, řepíkem, ostružiníkem, ostropestřcem mariánským nebo heřmánkem. Psychoterapie a homeopatie přispívá také nemalým dílem k celkovému „úklidu“ a posilnění celé osobnosti.

Odkazy na videa:

Škrkavky:

http://www.youtube.com/watch?v=gOs650f6c5M

Roupy:

http://www.youtube.com/watch?v=6M_bBOSV67Y&NR=1&feature=endscreen

Hydrocolon (průběh procedury):

http://www.youtube.com/watch?v=kb0sXwDFy-E

 




KONTAKT

AltheaPrague, s. r. o.
Krkonošská 5
120 00 Praha 2
tel.: +420 725 762 937
e-mail: zc.eugarpaehtla@ecpecer

 

Mapa webu
 

© AltheaPrague, s. r. o., 2011+